מכון באר אמונה - סערות סבתא: טיפים איך לסייע לקשיש בימי הסערה

סערות סבתא: טיפים איך לסייע לקשיש בימי הסערה

ימות החורף הקרים והגשומים מביאים איתם מצד אחד ברכה, אולם מאידך טומנים בחובם סכנות שונות ומעוררים בקרב רבים מאתנו חרדות וחששות. עלינו להכין את עצמינו, את משפחותינו ואת בתינו לימים אלו. הדבר נכון פי כמה כשמדובר באנשים קשישים.
 

עשרה טיפים לקשיש ולבני משפחתו: 
 
  • קיימו שיח של הקשבה ודיאלוג עם הקשיש. שווחחו עם הקשיש לקראת ימי הסופה ובמהלכם. מה הוא חש? למה הוא זקוק מאיתנו? הקשיבו לרגושתיו ושקפו לו אותן, לאחר מכן חשבו יחד על פתרונות. אל תבואו מעמדה של פטרונות אבל כן זכרו לקחת אחריות. יש לאדם המבוגר נסיון חיים רב, חישבו בשיתוף פעולה עימו כיצד ניתן לתת מענה לצרכיו. 
  • אצלו או אצלכם. מה הסידור שהכי יתאים לו? להישאר בביתו או להתארח אצלכם? כדאי שהתארחות אצלכם תוצג כהצעה חיובית שתשמח אתכם ואת ילדיכם ואינה מוצגת רק כפתרון בכדי שלא תדאגו. הדגישו כי זהו פתרון זמני, הרי אף אחד מאתנו לא רוצה להיות בתלות למשך זמן.
  • שמירה על קשר בימי הסערה.  שמרו על קשר תכוף יותר עם המבוגר בימים אלו, שמעו מה הוא צריך, האם הוא ערני? הכל בסדר? ובעיקר תנו לו תחושה שאינו לבד. עודדו אותו ליצור עימכם קשר, העניקו לו את כל הלגיטימציה לעשות זאת ושדרו כי אין זה מטרד . אל תקחו כמובן מאליו שהוא יצור קשר. שתפו קרובי משפחה נוספים במאמץ השמירה על קשר. דאגו שכמה שיותר בני משפחה, ילדים, נכדים יתקשרו ואם מתאפשר שיבקרו.
  • שוחחו על חוויות, לא רק על דאגות. שתפו בחוויות של ימי הקור, היזכרו יחד בחוויות של סופות משנים קודמות ושל חוויות משותפות. טלפונים, שיתוף בחוויות מצד הנכדים, שליחת תמונות מהשלג, מוסיפים הרבה חיוכים.
  • העזרו באדם הגר קרוב לקשיש. אם לא תוכלו לבקר בעצמכם, הציעו קשר עם שכן צעיר או העזרו בקשר עם בעלי תפקידים בקהילה (רב, רכז קהילה, רכז גיל שלישי). וודאו כי יש מישהו שזמין ושיש לו מפתח לבית הזקן למקרה הצורך (כמובן יש לדאוג כי אדם המגיע עם מפתח עושה זאת באופן מכבד).
  • חימום הבית. שמרו על טמפרטורה לא גבוהה מדי ולא נמוכה מדי בבית הקשיש. יש לשמור על מרחק סביר ממקור החימום, בהתאם לסוגו. יש לשמור על חפצים במרחק סביר בכדי למנוע שריפות, לשים לב כי חוטי החשמל לא מהווים מקור מכשול (למשל כשאדם יקום מהמיטה לשירותים בלילה). אם מחממים בגז או בנפט חייבים לאוורר את החדר/הבית.
  • מאגר מזון ותרופות. הצטיידו בכמות מספקת של מזון, שתיה ותרופות, בפרט התרופות החיוניות לאדם המבוגר.
  • לבוש. יש לדאוג כי האדם לבוש טוב, מומלץ להתלבש בשכבות כיוון שהן שומרות טוב על חום הגוף. אך יש לשים לב שהלבוש לא יהיה מסורבל באופן שימנע מהאדם להתנועע בקלות.
  • הערכות להפסקת חשמל. למקם תאורת חירום, להצטייד בפנסים (אחד ליד המיטה), ולדאוג שיש גם טלפון נייח (לא אלחוטי). להצטייד בחימום שאינו חשמלי.
  • להיות בתנועה. יש לדאוג שמדי כמה זמן, האדם הזקן יקום ויתהלך בבית, בכדי שלא להיכנס למצב של קפאון וחוסר תנועה.
 הדברים נכתבו בליווי ובייעוץ של ד"ר דפנה הלפרין, אחראית אקדמית של מסלול הנחיית דור הביניים במכון באר אמונה.
לייבסיטי - בניית אתרים