מכון באר אמונה - סוף סוף גם לגברים - הנחיית מיניות בריאה

סוף סוף גם לגברים - הנחיית מיניות בריאה

גברים נכנסים לשיח על חינוך למיניות בריאה / אלישע אזר, רכז תכנית הגברים במכון באר אמונה
אדר א', תשע"ו, פברואר 2016

אתמול התקיימה הפגישה הראשונה של הקורס להנחיית מיניות בריאה לגברים במכון באר אמונה.
בכל הפורומים העוסקים במיניות שאני שותף בהם, הן הטיפוליים והן החינוכיים, ישנו פער ניכר בין כמות הגברים לכמות הנשים. הנשים עוקפות אותנו בסיבוב ביכולת שלהם לעסוק במיניות בצורה אנושית ולא בצורה פורנוגרפית.

אבל בחברה הדתית הקושי גדול הרבה יותר. איך מדברים עם בנים דתיים בגיל ההתבגרות על מיניות בריאה? הרי ההלכה אומרת כי כל ביטוי מיני מעשי שלא במסגרת חתונה הוא בעייתי (כי הוא עלול להוביל להוצאת זרע שאסורה על פי ההלכה). אז איך אנחנו יכולים לנהל שיחה על מיניות כדבר טוב ובריא?!

כשיש לנו אתגר כל כך גדול פעמים רבות הדרך שלנו להתמודד היא בלא להתמודד. מחנכים נמנעים להתמודד עם זה, הורים נמנעים מלהתמודד עם זה והדבר נכון גם לרבנים ורכזי נוער וקהילה.

זה לא שלא מדברים על מיניות. להפך! יש בשנים האחרונות שיח רב על מיניות בהקשר של התמודדות. איך מתמודדים עם פגיעות מיניות? איך מתמודדים עם פורנוגרפיה? איך מתמודדים עם זה שהבת שלי רוצה ללכת עם גופיה? איך מתמודדים עם זה שלבן שלי יש חברה?

אבל אם התשובות שלנו מסתיימות ב-גבולות, חסימה, הפרדה - גם אם יש לזה מקום חשוב, שהרי "לעולם תהיה שמאל דוחה" ואנחנו שוכחים את "וימין מקרבת" אז אנחנו נשארים קטנים ומפוחדים ואת הנוער זה משאיר מבולבל ומנוכר.

אז בואו נדבר על מיניות. לא על פגיעה מינית ולא על התמודדות עם משיכה מינית לפני חתונה. נדבר על מיניות כערך. אנו רואים במיניות דבר טוב! כל מי שלמד מעט מקורות יהודיים הנוגעים למיניות יודע שביהדות, בניגוד אולי לדעה המקובלת, למיניות יש מקום עליון וקדוש - ואם נוריד את זה לשפה שלנו - זה דבר טוב ובריא. אז איך אנחנו פוגשים ביטויים של הדבר הטוב הזה בחיים שלנו?

יגידו כאן המצקצקים - כן, כן, מיניות היא טובה אבל רק אם היא במסגרת חתונה, רק אם שומרים על טהרת המשפחה - כן, זה נכון. אבל גם לאכול זה טוב ובריא ואנחנו לא כל הזמן מסייגים את זה ואומרים: רק אוכל כשר ורק אם זה לא ביום כיפור. כל דבר טוב בחיים שלנו יכול להיות רע כשהוא מופיע מחוץ לגבולות המקום והזמן הראויים לו.

כל מי שעובד בשטח היום מבין שאנחנו חייבים לדבר על מיניות בריאה גם עם בנות וגם עם בנים. אפשר להסתכל על המקום בו אנחנו נמצאים משני כיוונים. הכיוון האחד אומר שאנחנו נאלצים לדבר על מיניות בריאה בגלל שיש כל כך הרבה חולי בעולם ואין לנו ברירה אלא לדבר על הבריאות. זה קצת דומה לשיחה על תזונה בריאה שלא היתה רלוונטית לפני 100 שנה, כשהעולם עדיין לא היה מוצף בג'אנק פוד (טוב, לא היה אוכל בכלל אבל תזרמו איתי רגע).

אבל יש גם כיוון אחר שאנחנו ננסה לברר במהלך השנה הקרובה בתוכנית שפתחנו אתמול: משהו טוב קורה לעולם. יש מי שיגיד שזה חלק מתהליך הגאולה ויש מי שישתמש בטרמינולוגיה אחרת. אני די בטוח ששלמה המלך לא התכוון לגרום לנו מבוכה כשהוא כתב את שיר השירים. אנחנו סוף סוף מעיזים לעסוק בצורה עמוקה וטהורה במיניות. כל הדברים הרעים האלה, הפורנוגרפיה, ניצול הנשים, האלימות המינית, כל אלה רק דוחפים אותנו להתחבר למקומות הבריאים, הטובים והטהורים שברחנו מהם במשך כל כך הרבה שנים. זכינו.

לפרטים על התכנית

לייבסיטי - בניית אתרים