מכון באר אמונה - מבצע צוק איתן - מכתב לבוגרות

מבצע צוק איתן - מכתב לבוגרות

שלום וברכה,

מבצע 'צוק איתן' מעמיד בפני כולנו אתגרים חדשים. הגענו לשבוע זה אחרי רצף שבועות ואירועים מותחים, קשים ומעצימים. עם ישראל גילה בתקופה זו כוחות מדהימים ובצידם אנו נידרשים להתמודדות מורכבת עם אבל, תחושות נקמה, גבולות האסור והמותר, פחדי מלחמה ועוד.

מעגלים שונים מלווים כל אחת מאתנו. המשפחה הגרעינית, המשפחה הרחבה הקהילה ועוד. כיצד הופכים מעגלים אלה למעגלי תמיכה? מה מוקדי ההתייחסות העיקריים? אני מצרפת מספר נקודות להתייחסות במשפחה הפרטית
המשפחה וכמנחות בקהילה.

צוק המשפחה

המתח המתמשך ושינוי שיגרת החיים משפיע על כל אחד ואחת מאיתנו בצורה שונה. פעמים רבות בני זוג חווים אותה סיטואציה בדרכים שונות. מגיבים אחרת על הצורך להתמגן, על המתח, או חס ושלום על מצבי מצוקה ואבל.

·        כבדו זאת
·        שתפו אחת את השני בתחושותיכם ללא שיפוט.
·        תאמו ביניכם דרכי התנהלות זוגית ומשפחתית בתקופה זו בצורה שתתאים ותהיה מוסכמת על שניכם.
·        השיגרה מעצימה! נסו להמשיך בשיגרת החיים במידת האפשר.
·        לכל זוג ומשפחה דרכים מוכרות להנאה ולהפגת מתחים. עשו זאת.

הורות איתנה

כהורים אנו מתווים את דרך ההתמודדות של ילדינו. הצורה בה נינהג בעצמנו תהיה להם דוגמא לדרך ההתמודדות. תפקידנו להשרות בטחון ולספק סביבה מוגנת במידת האפשר.

הנחיה איתנה
תפקידנו הקהילתי בתקופה זו משמעותי במיוחד. כבוגרות תכניות הנחיה בקהילה בתחומים שונים זכיתן ויש בידיכן ידע וכלים 'להיות שם' וללוות במצבי הלחץ.

אפיוני ההנחיה במצב זה דומים לאלו המיושמים בתקופת רגיעה. יש מקום לשים לב לדגשים מסויימים כדי לוודא שההנחיה תהיה מעצימה:

*מצבנו האישי- גם אנו עוברות תקופה מורכבת. ההנחיה מחייבת אותנו למודעות רבה לתחושותינו והשלכותיהן על ההנחיה.

*תקופות חירום מתמצתות את המבנה האישי והמשפחתי. גם הכוחות וגם המצוקות האישיות והמשפחתיות באות לידי ביטוי בעוצמה מוגברת. חשוב לסייע להתחבר לכוחות ולהעצים מקומות אלו. (את הקשיים העולים יש מקום לזכור ולחזור אליהם בהמשך).

*יש מצבים בהם מתקשים לגייס את הכוחות והקשיים מציפים. חשוב מאד לאתר מצבים אלו ולהפנות לגורמים מקצועיים. גם אם אלו מצבים משפחתיים שפרצו בעקבות המצב וגם אם מדובר על תגובה אישית שמביעה מצוקה.
 
בברכה לאיתנות פרטית ולאומית.
בשורות טובות
 
תמי סמט
מנהלת מכון באר- אמונה
 
לייבסיטי - בניית אתרים