מכון באר אמונה - כיצד נשפר אם לא יבקרו אותנו

כיצד נשפר אם לא יבקרו אותנו

השואל\ת: נועה
(03/12/2009)

הבנתי שביקורת בין בני זוג מזיקה ושכדאי להימנע ממנה. אך כיצד נדע לשפר מה שדורש שיפור?

המשיב\ה: נעמי וולפסון
(03/12/2009)

לא מעט כתבנו בעבר על העין הטובה ועל גודל מעלתה לפריחת הזוגיות וטוב להזכיר שוב ושוב את חשיבותה. הפעם הראשונה שמופיע הפועל "ראה" בתורה היא בקשר לאור. "וירא אלוקים את האור כי טוב" (יתרה מכך - במלה "וירא" יש אותיות "אור"). הראייה של הקב"ה היא ראיית האור והטוב. מתוך ראיית האור והטוב השתלשלה כל הבריאה כולה. זו היתה התשתית לכל היצירה.

כשנידבק בדרכיו של הקב"ה ונתאמן מידי יום לראות עוד נקודה טובה אצל בן הזוג, נוכל לשים לב כיצד רגשות חיוביים מתחזקים בהתאם. אחת הנגזרות של היכולת לראות את הטוב אצל בן הזוג היא היכולת לעודד.

העידוד הוא דרך נוספת לבטא ולממש את האחווה בין בני זוג. העידוד מתאפיין כאנטיתזה של התחרות ושל ההתחשבנות. שפת התחרות וההתחשבנות היא שפה שיש בה ביקורת וזלזול. מטרתה להוריד מערכו של בן הזוג. לעומתה, שפת העידוד והעין הטובה מבטאת אחווה וקשר הרמוני ואחדותי בין בני הזוג. עידוד משמעותו שהאחד מעוניין בהצלחתו של השני, שהאחד רגיש לקושי שבו נמצא השני. הוא ביטוי לאמון המלא של זה כלפי זו.

העידוד מעלה את ערכו של בן הזוג ומחזק את בטחונו בעיני עצמו. אחד העקרונות הבסיסיים של העידוד הוא שימת דגש על המאמץ וההשקעה ומעט לתוצאה. למשל: הבעל התאמץ וגיהץ מספר חולצות על אף שאינו רגיל לכך. משימה זו לקחה לו כמובן זמן רב בהרבה מאשר לאשתו. היא יכולה להגיב בנימת זלזול "חבל על המאמץ שלך..." וכמובן יכולה לבטא את הערכתה למאמץ שהושקע.

חשוב לציין שלא מדובר כאן על עידוד עם מטרה חינוכית. בן הזוג אינו ילד ואין לבן זוג שום תפקיד חינוכי. חינוך בן הזוג, בדומה לביקורת מהווה התנשאות ופגיעה בכבודו של בן הזוג. בזוגיות, העידוד הוא מנקודת מוצא של חברות ומתוך אכפתיות אמיתית לצמיחתו ורווחתו של בן הזוג.

נעמי וולפסון

בוגרת מדרשת אמונה. יועצת זוגיות ונישואין, מרכזת פרוייקטים להדרכת כלות ומחברת ספרים על זוגיות, הורות ומשפחה.
לייבסיטי - בניית אתרים