מכון באר אמונה - בעלי לא מאמין בטיפול זוגי

בעלי לא מאמין בטיפול זוגי

השואל\ת: עדנה
(09/06/2009)

יש לי בעיה. בעלי לא מאמין בטיפול זוגי. הוא מוכן להגיע אבל מראש לא נותן לזה סיכוי. מה עלי לעשות?

המשיב\ה: סאם ליסון
(09/06/2009)

רמת הנשירה של גברים מטיפול זוגי היא גבוהה יחסית. בסדנת אימאגו המצב מעט שונה לטובה. גברים רבים נהנים מהעובדה שהשיטה מעודנת יותר, ללא האשמות, תלונות, נזיפות וביקורת. יצירת אווירת ביטחון מעודדת את המשתתפים להישאר, ולפתח רצון ומוטיבציה ליצור מיפנה במערכת היחסים.

חשוב שתדעי שפעמים רבות, ההתנגדות לטיפול לא נובעת מחוסר רצון לשפר את הקשר. מתחת להתנגדות מסתתר לפעמים הפחד מעוד אכזבה. אך טיפול אימאגו מאופיין בגישה עניינית מאד, עם כיוון ברור של שיפור הקשר ללא מציאת אשמים.

ישנם מטפלים הטוענים שגם טיפול עם אחד מבני הזוג יכול להועיל ולהניב תוצאות. בכל מקרה, על פי שיטת אימאגו אין טעם בטיפול פרטני לשיפור קשר זוגי. הרעיון הוא שהזוג צריך להסתדר אחד עם השני וללמוד איך לנהל את הקשר ממקום של חוויה משותפת. המטרה איננה להסתדר עם המטפל, המטרה היא לדעת כיצד לנהוג זה עם זו, על מנת לייצר קשר טוב יותר, ולשם כך אין מנוס מטיפול זוגי. מטפל אימאגו יימנע בדרך כלל מטיפול פרטני באדם הנמצא בקשר מחייב. ואם כבר ייטפל, יימנע מלגשת לסוגיות זוגיות ויעסוק יותר בבעיות פרטניות של המטופל: כעס, דיכאון, אובדן וכדו'.

במקרים מסויימים אחד מבני הזוג אכן זקוק למעט התפתחות אישית על מנת להיות מוכן לטיפול. במקרה כזה, יווצר מצב בו אחד מבני הזוג גורר לטיפול, והשני נגרר אחריו. העבודה שלך יכולה לעזור לבן זוגך להשתכנע ביעילות הטיפול.  אם את תאמיני באמת במהלך, ותציגי בביטחון ובנחישות את ציפיותייך שבן זוגך יצטרף, זה יעזור גם לבן זוגך להאמין ביעילות הטיפול ובצורך בו. זה דורש טיפת כושר מנהיגות וביטחון עצמי, אך משתלם בסופו של דבר.

סאם ליסון

מייסד שיטת אימאגו בישראל. פסיכולוג קליני ומטפל מוסמך בשיטת אימאגו.
לייבסיטי - בניית אתרים